روش های حفاظت کاتدی – تفاوت ها و شباهت ها

روش های حفاظت کاتدی – تفاوت ها و شباهت ها

در آخرین مقاله خود، خوردگی الکتروشیمیایی را مورد بررسی قرار دادیم و مناطق عمده ای را که در آن حفاظت کاتدی برای محافظت در برابر خوردگی در محیط های تهاجمی مانند خاک، آب و بتن آلوده به کلرید استفاده می شود، معرفی کردیم.
در این مقاله، ما به بررسی نحوه عملکرد حفاظت کاتدی می پردازیم.

 

دو نوع حفاظت کاتدی

دو نوع حفاظت کاتدی وجود دارد: آند گالوانیکی و حفاظت کاتدی جریان تحت تاثیر.
هر دو جریان حفاظت کاتدی را از آندهای محافظ کاتدی که در همان الکترولیت فلزی که قرار است محافظت شود، ایجاد می کنند. جریان از آند وارد الکترولیت می شود. بر روی فلز تخلیه می شود و خوردگی را کنترل می کند. باید در مدار فلزی (فلز به علاوه کابل ها) جریان یابد و به آند برگردد تا مدار کامل شود.

حفاظت کاتدی آند گالوانیکی (GACP)

حفاظت کاتدی آند گالوانیکی همانطور که در بالا خلاصه شد کار می کند.
مواد آند آلیاژی از روی، آلومینیوم یا منیزیم هستند که همه فلزات فعال‌تر از فولاد کربنی هستند. این فلزات فعال تر زمانی که به طور فلزی به فولاد در یک الکترولیت متصل می شوند ترجیحاً به فولاد خورده می شوند.
جریان خوردگی مواد آند جریان حفاظتی کاتدی فولاد است. جریان از طریق الکترولیت به فولاد می گذرد و خوردگی آن را کنترل می کند. جریان در مدار فلزی به آند باز می گردد.
ممکن است اصطلاح “آندهای قربانی” را شنیده باشید. با این حال، اگرچه این اصطلاح مواد آند و نحوه عملکرد آنها را توصیف می‌کند (آند گالوانیکی ترجیحاً به فولاد خورده می‌شود)، در دهه 1980 در اروپا به “آندهای گالوانیکی” تغییر یافت.
ممکن است حفاظت کاتدی آند گالوانیکی را ببینید که با نام اختصاری SACP یا GACP مشخص شده است.

· حفاظت کاتدی آند گالوانیکی چگونه استفاده می شود؟

در فراساحل، آندها معمولاً روی هسته‌های لوله‌ای ساختاری ریخته می‌شوند که در طول ساخت و ساز در خشکی به سازه دریایی جوش داده می‌شوند.
خطوط لوله نفت و گاز فراساحلی با آلیاژ آلومینیوم یا آند دستبند روی محافظت می شود که روی پوشش محافظ بسته شده و توسط کابل های کوتاه یا اتصالات جوشی به خط لوله متصل می شود. چنین حفاظتی باید 30 سال یا بیشتر ادامه داشته باشد.
خطوط لوله کوتاه در خشکی اغلب با استفاده از آند منیزیم محافظت می شوند. اینها روی هسته های فولادی ریخته می شوند و با کابل به خط لوله متصل می شوند. در خاک هایی با مقاومت الکتریکی پایین، از روبان روی اکسترود شده یا ریخته گری پیوسته و نورد گرم استفاده می شود. روبان روی به طور گسترده ای به عنوان یک الکترود اتصال به زمین برای کاهش جریان متناوب القایی (AC) در خطوط لوله مدفون استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button